CNN Haber | Son Dakika Haberler, Güncel Haberler

Tuz Gölü ve Silivri doğalgaz depolama tesisleri gaz ile dolduruldu – Haber GönderİHA

Kesintisiz enerji sağlamada büyük ehemmiyet taşıyan Silivri ve Tuz Gölü depolama tesislerinde emek harcamalar devam ediyor.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nde depolar dolduruldu.

Yerin 1,5 km altında oluşturulan olan tuz kuyularına tatlı su basılarak tuzun eritilmesi ile toplam 52 kavernadan oluşan depolama projesi kapsamında yer edinen ve yer altındaki kuyularda tuzu eritmek amacıyla Hirfanlı Barajı’ndan getirilen tatlı su, işlem sonrasında tuzlu su olarak Tuz Gölü’ne pompalanıyor.

Bu sayede Tuz Gölü’ndeki su seviyesi her geçen gün artarak Tuz Gölü havzasındaki habitat tekrardan canlanıyor.

Mağara sayısı 52’ye çıkıyor

Mevcutta 12 mağarada depolanan doğalgaz için ikinci etapta 40 mağara daha oluşturulacak. İkinci etap için emek harcamalar sürüyor.

İkinci etabın da devreye alınması ile doğalgaz depolama kapasitesi 5,4 milyar metreküpe, geri üretim kapasitesi ise günlük 80 milyon metreküpe çıkarılacak.

Depolarla konutlardaki senelik tüketim karşılanacak

Türkiye’nin ilk doğalgaz depolama tesisi ünvanıyla 2007 senesinde hayata geçirilen Silivri Naturel Gaz Depolama Projesi’nde halihazırda 4,6 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaşıldı.

Kapasitesiyle denizlerde Avrupa’daki en büyük depolama tesisi olan Silivri Naturel Gaz Depolama Tesisi, Türkiye’de kesintisiz enerji sağlamak adına tehlikeli sonuç ehemmiyet taşıyor.

Doğalgaz depolama tesisleri gaz ile dolduruldu

Türkiye, 2021’de 59 milyar metreküp doğalgaz tüketti

EPDK’nın senelik yayınladığı son rapora gore, Türkiye 2021’de 59 milyar metreküp doğalgaz tüketti. Bunun 10 milyar metreküpü konutlarda kullanılıyor.

Tesisteki İkinci etap emek harcamaları kapsamında devreye alınacak yeni depolama alanlarıyla beraber kapasite 5,4 milyar metreküpe kadar çıkacak ve konutlarda kullanılan doğalgazın yarısı karşılanacak. Gaz basım işlemi devam eden iki bölgedeki büyük depolar, tam kapasiteye ulaştığında evlerdeki senelik doğalgaz tüketimi karşılanabilecek.

Exit mobile version