Advert
Advert
Advert
Advert

BEKÇİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ; TBMM'YE SUNULDU!

Çarşı ve mahallelerin güvenliğini sağlayan bekçiler için harekete geçildi. Gece vakitleri sokağı korumak sebebiyle önemli görev üstlenen bekçiler için hazırlanan kanun teklifi TBMM'ye sunuldu.
BEKÇİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ; TBMM\'YE SUNULDU!

Bekçiler için yıpranma payları adı altında harekete geçen CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifi Plan Bütçe Komisyonu'na sevk edildi.

BEKÇİLER İÇİN SUNULAN KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ;

Son yıllarda emniyet teşkilatı bünyesinde göreve başlatılan çarşı ve mahalle bekçileri, vatandaşın huzur ve güvenliği için gözünü kırpmadan çarşı-pazar, hastane ve mahallelerde nöbet tutarak olağanüstü hallerde destek ekip olarak her noktada görevlendirilmektedir. Asayiş, terör, narkotik suçlarıyla ilgili önleyici kuvvet olarak görev yapmaktadırlar. Özel harekat polisi tarafından verilen eğitimlerle bekçiler, spor kondisyon, silah mekaniği, atış disiplini, gece ve gündüz atışı gece ve gündüz silahlı olaylara müdahale, araç ve şahıs durdurma-arama, önlem geliştirme ve kişisel güvenlik tedbirleri gibi birçok alanda bilgiyle donatılıp gece 22,00-06,00 arası mesai taparak suç oranlarında gözle görülür bir azalışın sağlanmasına katkı olmuşlarfır. Bekçiler göreve başladıktan sonra gasp, yankesicilik, oto hırsızlığı, kapkaç olaylarının sayısı azalırken, mal varlığına karşı işlenen olayların aydınlatılma oranı artmıştır.

Kanun teklifimiz ile zorlu şartlarda görev yapan çarşı ve mahalle bekçilerinin fiili hizmet süresi zammından faydalanmaları amaçlanmaktadırlar.

Madde 1- Madde ile risk altında ve ağır koşullarda çalışan çarşı ve mahalle bekçileri fiili hizmet süresi zammı verilmesi amaçlanmıştır.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ.

Madde 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 40 ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tabloda 14 numaralı bölüm aşağıdaki şekilde değiştirilmişti.

Emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilatında; Asaleti onaylanmış olmak şartıyla adaylıkta geçirilen süreler dahil çarşı ve mahalle bekçisi, polis memuru, başpolis memuru ve kıdemli başpolis memuru, komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri, emniyet müdürü ile bu ve daha yukarı maaş ve derecelerdeki emniyet mensupları, Milli İstihbarat Teşkiletı Mensuplarına 90 gün fiili hizmet zammı.

Söz konusu kanunun kabul edilmesi durumunda bekçilere 90 gün yıpranma hakkı verilecek.

Bu haber eklendi 11 kez görüntülenmiştir.
Reklam
ETİKETLER:
cnnhaber.com:
Diğer Gündem haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3279 TL 5.3492 TL
Euro
EURO
4.8570 TL 4.9260 TL
Advert
Anket
Advert
cnnhaber
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
DÜNYA
SİYASİ PARTİLER