Advert
Advert
Advert
Advert

Binali Yıldırım İstanbul Seçimi açıklamaları

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, CNN Türk'te önemli değerlendirmelere dikkat çekti.
Binali Yıldırım İstanbul Seçimi açıklamaları

31 Mart seçimlerinden sonra iilk defa bu kadar net açıklama yapan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, CNN Türk'te önemli değerlendirmelere dikkat çekti.

31 Mart'ın ardından gelişen itiraz süreçleri hakkında bilgiler veren Yıldırım, "Yeniden sayılan 850 bin oyun sonucu aradaki fark 13 bin 729'a düştü. Rakip adayın açıkladığı rakam 29 bin civarında, seçim kurulunun açıkladığı rakam 27 bin 700 civarındaydı. Sayımdan sonra fark 13 bin 729'a geldi. Yarısı oyların geri döndü. Bizim giden oyların yarısı geri döndü. İstanbullular bilsin istiyorum. Eğer 850 bin oyda siz 15 bin üzerinde oy kazanıyorsanız geriye kalan yüzde 90... Geriye kalan 7 milyon 750 bin oy sayılsa sonucun ne olacağı basit bir orantıyla ortaya çıkar. Oylar yanlış yere kaydedilmiş. Bu yol kapandıktan sonra önümüzde tek bir seçenek kaldı. YSK'ye olağanüstü müracaat hakkını kullandık." diye konuştu. 

Yıldırım, "Oyların çalındığı" söylemine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"Kim çaldı? Doğru. Bunun ortaya çıkarılmasını biz istiyoruz. Biz bir şeyi biliyoruz. Oylarımız çalındı. YSK, görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu. Dolayısıyla sorumlular ortaya çıkacak. Bu işin sorumluluğunu üstlenen kim? Orada parti görevlileri var. İki kişi seçim kurullarında atanıyor. Bir başkan, bir de üye. Bunların kanunda yazılı şartları sağlamları gerekiyor. Yapılan tespitlerde bunları sağlamıyorlar. Bu işlem dışarıya kapalı. Partiler hangi listelerin verildiğini ve kimin seçildiğini bilmiyor. Öyle bir uygulama yaptı YSK. Şimdi yenilecek seçimde bu kuralı değiştirdiler. Kaymakamın verdiği liste kullanılması... Dışarıdan insanlar getirildi. Dışarıdan davetler yapıldı. Öylesine garip durumlar var ki insan hayrete düşüyor. Görevlendirilen sandık başkanlarının 96 tanesi CHP'nin üyesi. Bu olamaz. Parti üyesi sandık başkanı olamaz."

Bu haber eklendi 213 kez görüntülenmiştir.
Reklam
ETİKETLER: binali yıldırımistanbul24 haziran seçim sonuçları24 haziran istanbul seçimi
cnnhaber.com:
Diğer Röportajlar haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3279 TL 5.3492 TL
Euro
EURO
4.8570 TL 4.9260 TL
Advert
Anket
Advert
cnnhaber
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
DÜNYA
SİYASİ PARTİLER